Skyworth 50" E5520H 2K QLED Google Smart TV with Google Assistant
SKU: 50E5520H
Regular price R 6,499.00
Unit price
per
Please Note:
1. A valid TV license will be required in order to complete your purchase of this product.
3. Unfortunately, we are not able to process purchases using Business TV licenses.
Key Features
Key Features
x 50" 2K FHD QLED+ Display (1920 × 1080)
x 90% DCI-P3 color gamut
x 60Hz refresh rate
x Google TV OS with Google Play Store, Chromecast & Google Assistant
x HDR10 / HLG high dynamic range support
x Eye Care
x Wonder Audio
x Find-my Remote
x Netflix YouTube Prime Video
x Wi-Fi (2.4G/5G) + Bluetooth 5.1
x Sound Output: 2 × 8W
x Connectivity: 3× HDMI, 1× USB, RF Input, Optical SPDIF, LAN
x Energy Efficient Standby: <0.5W
Technical Specifications
Display
x Resolution: 1920 × 1080
x Brightness: 250 nits
x Contrast Ratio: 4000:1
x Refresh Rate: 60Hz
x Response Time: 9.5ms
x Local Dimming: N/A
x Color Gamut: 90% DCI-P3
x Film Maker Mode: NO
x HDR10 / HDR10+ / HLG: HDR10 / HLG
x Dolby Vision: NO
Operating System
x OS: Google TV
x Google Play Store: YES
x Google Assistant: YES
x Chromecast: YES
x DDR: 1GB
x Flash: 8GB
x Far Field Voice Control: NO
Sound
x Output: 2 × 8W
x Sub Woofer: NO
x Speaker: Non-detachable
x Dolby Atmos for TV: NO
x Dolby Digital / Dolby Digital Plus: YES
Connectivity
x HDMI: 3
x USB: 1 (Multi-media)
x RF Input: 1
x Composite Input (3.5mm): 1
x Earphone Jack: 0
x SPDIF (Optical): 1
x Line Out (3.5mm): 0
x LAN: 1
x Wi-Fi: 2.4G + 5G, 2T2R
x Bluetooth: Ver 5.1
x Updating Interface: USB & Internet
Digital TV
x Receiving System: DVB-T2/T/C
x EPG: YES
x Subtitle: YES
x Parent Control (Child Lock): YES
Power
x Supply: AC 100-240V ~ 50/60Hz
x Power Consumption: 74W
x Standby Consumption: <0.5W
Dimensions & Weight
x With Stand (mm): 1111 × 711 × 238
x Without Stand (mm): 1111 × 641 × 73
x Box (mm): 1170 × 688 × 94
x Gross Weight: 9.4 kg
x Net Weight: 7.4 kg
Accessories
x Stand: YES
x Remote Control (IR + BT): YES
x Wall Mountable: 200 × 200 mm
x Wall Mount Bracket: Not included
What's in the box
1x 50" TV
1x Remote Control (IR + BT)
2x TV Legs
SKU: 50E5520H
Regular price R 6,499.00
Unit price
per
Fast Shipping
Secure payment
Availability
(0 in cart)
Tax included.Shipping calculated at checkout.
You may also like
Please Note:
x 90% DCI-P3 color gamut
x 60Hz refresh rate
x Eye Care
x Wonder Audio
x Find-my Remote
x Netflix YouTube Prime Video
x Sound Output: 2 × 8W
Technical Specifications
Display
x Resolution: 1920 × 1080
x Brightness: 250 nits
x Contrast Ratio: 4000:1
x Refresh Rate: 60Hz
x Response Time: 9.5ms
x Local Dimming: N/A
x Color Gamut: 90% DCI-P3
x Film Maker Mode: NO
x Dolby Vision: NO
Operating System
x OS: Google TV
x Google Play Store: YES
x Google Assistant: YES
x Chromecast: YES
x DDR: 1GB
x Flash: 8GB
x Far Field Voice Control: NO
Sound
x Output: 2 × 8W
x Sub Woofer: NO
x Speaker: Non-detachable
x Dolby Atmos for TV: NO
Connectivity
x HDMI: 3
x USB: 1 (Multi-media)
x RF Input: 1
x Composite Input (3.5mm): 1
x Earphone Jack: 0
x SPDIF (Optical): 1
x Line Out (3.5mm): 0
x LAN: 1
x Wi-Fi: 2.4G + 5G, 2T2R
x Bluetooth: Ver 5.1
Digital TV
x Receiving System: DVB-T2/T/C
x EPG: YES
x Subtitle: YES
Power
x Power Consumption: 74W
x Standby Consumption: <0.5W
Dimensions & Weight
x Box (mm): 1170 × 688 × 94
x Gross Weight: 9.4 kg
x Net Weight: 7.4 kg
Accessories
x Stand: YES
x Wall Mountable: 200 × 200 mm
What's in the box
1x 50" TV