Skyworth 50-inch 4K UHD LED Google TV 50G6600G
SKU: 50G6600G
Regular price R 6,599.00
Unit price
per
Please Note:
1. A valid TV license will be required in order to complete your purchase of this product.
3. Unfortunately, we are not able to process purchases using Business TV licenses.
SPECIFICATIONS
- Resolution: 3840 x 2160
- Boundless Screen 4.0
- Eye Care
- Low Blue Light
- Flicker Free
- Brightness: 250 nits
- Contrast Ratio: 5000:1
- Refresh Rate: 60Hz
- Response time:6ms
- HDR10 / HLG: YES
- Colour gamut: NTSC 68%
KEY FEATURES
- Google TV OS
- Game Mode: YES
- Google Play Store & Chromecast: YES
- Google Assistant and Far Field Voice Control: YES
- Game Mode: YES
- Eye Care
- Find-my Remote
- HDR10/HLG (Enhanced Imagery): YES
- YouTube/YouTube HDR/Prime Video: YES
- Netflix//Disney+/DSTV/SHOWMAX (Subscription required) : YES
- Digital DVB-T2: YES
- Dolby Audio & DTS: YES
- WIFI and Bluetooth: YES
- HDMI, CEC & ARC: YES
- Chameleon Extreme 2.0: YES
Google TV
- Google play store: YES
- Google Assistant: YES
- Chromecast: YES
- DDR: 2GB
- Flash:16GB
TERMINAL SPECIFICATIONS
- RF Input:1
- Composite Input (3.5mm):1
- HDMI Input: 3
- Earphone Jack: 1
- SPDIF Output:1(Optical)
- LAN:1
- USB (multi-media): 2 (USB 2.0)
- Wi-Fi: 2.4G+5G, 2T2R
- Bluetooth: Ver 5.1, Input & Output
- Updating Interface: USB,Internet
Digital DVB-T2/T/C
- DTV Receiving System: DVB-T2/T/C
- EPG: YES
- Subtitle: YES
- Dolby Digital / Dolby Digital Plus: YES
- Parent Control (Child Lock): YES
SOUND SPECIFICATIONS
- Maximum Output: 2 x 10W
- Speaker Type: Non-detachable(down)
- DTS Studio Sound: YES
POWER SPECIFICATIONS
- Power Supply: AC 100-240V~ 50/60Hz
- Power Consumption:150W
- Standby Consumption:<0.5W
DIMENSIONS & WEIGHT
- Dimensions with Stand(mm): 1110x250x727.1
- Dimensions w/o Stand(mm) 1110x80.4x647
- Box Dimensions. (mm) 1206x124x725
- Weight (Gross) (Kg):10,7
- Weight (Net) (Kg):7,9
What's in the box
1 x Skyworth 50" TV: YES
1 x Remote Control (IR + BT): YES
1 x TV Legs: YES
SKU: 50G6600G
Regular price R 6,599.00
Unit price
per
Fast Shipping
Secure payment
Availability
(0 in cart)
Tax included.Shipping calculated at checkout.
You may also like
Please Note:
SPECIFICATIONS
- Resolution: 3840 x 2160
- Boundless Screen 4.0
- Low Blue Light
- Flicker Free
- Brightness: 250 nits
- Contrast Ratio: 5000:1
- Refresh Rate: 60Hz
- Response time:6ms
- HDR10 / HLG: YES
- Colour gamut: NTSC 68%
KEY FEATURES
- Google TV OS
- Find-my Remote
- Digital DVB-T2: YES
- Dolby Audio & DTS: YES
- WIFI and Bluetooth: YES
- HDMI, CEC & ARC: YES
- Chameleon Extreme 2.0: YES
Google TV
- Google play store: YES
- Google Assistant: YES
- Chromecast: YES
- DDR: 2GB
- Flash:16GB
TERMINAL SPECIFICATIONS
- RF Input:1
- Composite Input (3.5mm):1
- HDMI Input: 3
- Earphone Jack: 1
- SPDIF Output:1(Optical)
- LAN:1
- Wi-Fi: 2.4G+5G, 2T2R
Digital DVB-T2/T/C
- EPG: YES
- Subtitle: YES
SOUND SPECIFICATIONS
- Maximum Output: 2 x 10W
- DTS Studio Sound: YES
POWER SPECIFICATIONS
- Power Consumption:150W
- Standby Consumption:<0.5W
DIMENSIONS & WEIGHT
- Weight (Gross) (Kg):10,7
- Weight (Net) (Kg):7,9
What's in the box
1 x Skyworth 50" TV: YES